Tomas Pueyo na serveru Medium publikoval důležitý text Coronavirus: Why You Must Act Now. Aby si ho mohl přečíst každý, nabízíme rychlý a neodborný překlad. K dispozici je však také slovenský překlad celého textu od Samuela Marce.

Kolem koronaviru se toho děje hodně, a proto může být velice složité se rozhodnout, co dnes dělat. Měli byste čekat na více informací? Něco okamžitě dělat? Co?

Tento článek se bude týkat následujících věcí a bude doplněný o grafy, data a modely se spoustou zdrojů:

 • Kolik případů koronaviru bude ve vaší oblasti?
 • Co se stane, až se tyto případy projeví?
 • Co byste měli dělat?
 • Kdy?

Až si přečtete tento článek, odnesete si z něj následující:

 • Koronavirus přichází k vám.
 • Přichází exponenciální rychlostí: postupně a potom najednou.
 • Je to otázka dní. Možná jednoho týdne nebo dvou.
 • Až se to stane, váš zdravotnický bude systém ochromen.
 • Vaši spoluobčané bude léčeni na chodbách.
 • Vyčerpaní zdravotničtí pracovníci se zhroutí. Někteří zemřou.
 • Budou se muset rozhodnout, který pacient dostane kyslík a který zemře.
 • Jediným způsobem, jak tomu zabránit, je dnes sociální zdrženlivost. Ne zítra. Dnes.
 • To znamená udržet co nejvíce lidí doma a začít s tím hned teď.
 • Jako politik, lídr komunity nebo zaměstnavatel máte pravomoc a odpovědnost tomu zabránit.

Můžete mít obavy: Co když budu reagovat příliš radikálně? Budou se mi lidi smát? Budou se zlobit? Budu vypadat jako idiot? Nebolo by lepší počkat, až ostatní udělají první kroky? Neublížím příliš ekonomice?

Jenže během dvou až 4 týdnů, až bude uzavřený celý svět, až těch několik klíčových dní, sociální zdrženlivosti, které jste umožnili, budou zachraňovat životy, lidé vás už nebudou kritizovat: budou vám děkovat za správné rozhodnutí.

Pojďme na to.

1. Kolik případů koronaviru bude ve vaší oblasti?

Celkový počet případů narůstal exponenciálně, dokud ho Čína nedostala pod kontrolu. Potom však virus pronikl do zahraničí, nyní propukla pandemie, kterou nikdo nedokáže zastavit.

K dnešku je to zejména kvůli Itálii, Íránu a Jižní Korei.

Existuje tak velké množství případů v Jižní Korei, Itálii a Číně, že je těžké vidět zbytek zemí, ale přibližme si pravý spodní roh grafu.

Existují tucty zemí, kde dochází k exponenciálnímu nárůstu. Aktuálně jich je většina západních.

Pokud bude nárůst pokračovat jen další týden, dostaneme tohle:

Pokud chcete pochopit, co se bude dít a jak tomu předejít, musíte se podívat na země, které to už mají za sebou: Čínu, východní země se zkušeností se SARS a Itálii.

Čína

Tento graf je jeden z nejdůležitějších.

V oranžových sloupcích ukazuje denní oficiální čísla v provincii Chu-pej: kolik lidí bylo v daném dni diagnostikováno.

Šedé sloupce ukazují skutečné případy koronaviru. Klíčové je, že nebyly v danou dobu známé. Můžeme je zjistit jen zpětně.

To znamená, že oranžové sloupce ukazují, co úřady věděly, a šedivé co se doopravdy dělo.

21. ledna začaly strmě narůstat nové diagnostikované případy (oranžově): to je kolem 100 nových případů. Ve skutečnosti už ten den existovalo 1500 případů, které exponenciálně rostly. Úřady o tom ale nevěděly. Věděly jen to, že se najednou objevilo 100 nových případů tohoto onemocnění.

O dva dny později úřady uzavřely Wu-chan. V tomto bodě byl počet nových diagnostikovaných případů přibližně 400. Pamatujte si to číslo: rozhodli se uzavřít město jen při 400 nových případech. Ve skutečnosti jich ten den bylo 2500, ale nevěděli o tom.

O den později bylo uzavřeno dalších 15 měst v Chu-peji.

Až do 23. ledna, než se uzavřel Wu-chan, můžete sledovat šedivý graf: roste exponenciálně. Skutečné případy strmě narostly. Jakmile se Wu-chan uzavřel, případy zpomalily. 24. ledna, kdy bylo uzavřeno dalších 15 měst, počet skutečných případů (znovu šedá) zastavuje. O dva dny později je dosaženo maximálního počtu případů a už to dále jen klesá.

[quads id=1]

Sledujte, jak oranžové (oficiální) případy stále rostou: dalších 12 dnů to vypadá, že věc nadále strmě narůstá. Ve skutečnosti se to ale nedělo. To jen případy nakažení získali silnější příznaky, chodili více k doktorovi a systém pro identifikaci posílil.

Tento koncept oficiálních a skutečných případů je důležitý. Pamatujte si ho na potom.

Zbytek regionů v Číně byl dobře koordinován centrální vládou, takže okamžitě zaujaly drastická opatření. Tohle je výsledek:

Každá rovná čára je Čínský region s případy koronaviru. Každý měl potenciál k tomu se stát exponenciálním, ale díky opatřením, která proběhla na konci ledna, všechny virus zastavily, než se mohl rozšířit.

Mezitím Jižní Korea, Itálie a Írán měly měsíc na to, aby se učily, ale neudělaly to. Začaly stejný exponenciální růst jako Chu-pej a předběhly každý čínský region před koncem února.

Východní země

Případy v Jižní Korei expodovaly, ale nedivili jste se, proč japonské, taiwanské, singapurské, thajské nebo hongkongské ne?

Všechny tyto země byly v roce 2003 zasaženy SARS a všechny se z toho poučily. Poučily se, jak virální a smrtící může být, takže to braly vážně. Proto jejich grafy, navzdory dřívějšímu začátku, stále nevypadají exponenciálně.

Zatím máme příběhy o strmém nárůstu koronaviru, vlády, které si uvědomují hrozbu a činí potřebné kroky. Zbytek zemí je bohužel úplně jiný příběh.

Předtím, než se k nim dostaneme, poznámka k Jižní Korei: Země je pravděpodobně výjimečný případ. Koronavirus byl zachycen v prvních 30 případech. Pacient 31 byl super-šiřitel, který nakazil tisíce dalších lidí. Protože se virus šíří před tím, než lidé začnou pociťovat symptomy, než si vláda uvědomí problém, virus je venku. Nyní trpí důsledky tohoto jednoho případu. Jejich opatření však ukazují, že je v počtu případů předběhla Itálie a udělá to i Írán (10. března 2020).

Stát Washington

Už jste viděli nárůst v západních zemích a jak špatně vypadají předpovědi jen na jeden týden. Nyní si představte, že se nezavedou opatření jako ve Wu-chanu nebo v jiných východních zemích, a dostanete kolosální epidemii.

Podívejme se na případy, jako je stát Washington, Sanfranciský záliv, Paříž a Madrid.

Washington je Wu-chan Spojených států. Počet případů roste exponenciálně. V současnosti jich je 140.

Stalo se ale něco zajímavého. Míra smrtnosti prorazila strop, v určitou chvíli měl stát 3 případy a jedno úmrtí.

Z jiných míst víme, že míra smrtnosti je u koronaviru někde mezi 0,5 % a 5 % (více o tom později). Jak mohla být 33 %?

Ukázalo se, že se virus šířil nepozorovaně několik týdnů. Není to tak, že by byly jen tři případy. Jen úřady věděly o třech a jeden z nich byl mrtvý, protože čím vážnější je stav, tím spíše bude někdo testován.

Je to trochu jako oranžové a šedé sloupce v Číně: tady věděli jen o oranžových sloupích (oficiálních případech) a ty vypadaly dobře, byly jen 3. Jenže ve skutečnosti jich byly stovky, možná tisíce.

V tom spočívá problém: Víte jenom o oficiálních případech, ne o těch skutečných. Potřebujete o nich ale vědět. Jak můžete odhadnout ty skutečné? Ukazuje se, že existuje pár způsobů, jak toho docílit. A máme pro oba model, takže si můžete hrát s čísly také (přímý odkaz pro zkopírování modelu).

Prvním jsou úmrtí. Když máte ve svém regionu úmrtí, můžete odhadnout skutečný výskyt. Víme, jak dlouho to přibližně trvá, než člověk od nákazy virem zemře (17,3 dnů). To znamená, že osoba, která zemřela 29. února ve státě Washington, se nakazila pravděpodobně kolem 12. února.

Potom známe mortalitu. Pro tento scénář pracujeme s 1% (o detailech později). To znamená, že kolem 12. února existovalo kolem 100 případů v oblasti (z nichž pouze jeden skončil úmrtím za 17,3 dnů).

Nyní použijeme průměrný čas, za který se případy koronaviru zdvojnásobí. Je to 6,2. To znamená, že za 17 dní, kdy ta osoba zemřela, se případy zdvojnásobily asi 8krát. (=2^(17/6)). To znamená, že pokud nediagnostikujeme všechny případy, jedna smrt dnes znamená 800 skutečných případů.

Stát Washington má dnes 22 úmrtí. Rychlým počítáním dostanete asi 16.000 skutečných případů koronaviru. To je tolik, kolik jich je oficiálně v Itálii a Íránu dohromady.

Když se podíváme blíže, zjistíme, že 19 z těchto úmrtí bylo z jednoho svazku, odkud se virus rozšířil. Když tedy těchto 19 úmrtí považujeme za jedno, celkový počet úmrtí je čtyři. Když aktualizujeme model tímto číslem, stále dostaneme přibližně 3000 případů.

Tento přístup Trevora Bedforda zkoumá viry a jejich mutace a na tomto základě odhaduje současný počet.

Závěrem je, že ve státě Washington je právě asi 1100 případů.

Žádná z těchto metod není dokonalá, ale vedou ke stejnému sdělení: Neznáme počet skutečných případů, ale je mnohem vyšší, než ten oficiální. Nejsou to stovky. Jsou to tisíce, možná více.

Sanfranciský záliv, Francie a Paříž, Španělsko a Madrid

(Tyto kapitoly nejsou z časových důvodů přeloženy – přečtěte si je prosím v originálním textu nebo ve slovenském překladu.)

2. Co se stane, když se projeví tyto případy koronaviru?

Takže koronavirus je tady. Je skrytý a roste exponenciálně.

Co se stane v našich zemích, když je postihne? Je snadné to vědět, protože se to už stalo na několika místech. Nejlepšími příklady jsou Chu-pej a Itálie.

Smrtnost

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí smrtnost 3,4 % (procento lidí, kteří po kontaktu s koronavirem zemřou). Tomuto číslu chybí kontext, takže si ho vysvětleme.

Aktuálně skutečně závisí na zemi: mezi 0,6 % v Jižní Korei a 4,4 % v Íránu. Co to je? Můžeme použít trik, abychom to zjistili.

Smrtnost můžete spočítat dvěma způsoby – úmrtí / celkový počet případů a úmrtí / uzavřené případy. První bude pravděpodobně nižší než realita, protože mnoho otevřených případů může stále skončit smrtí. Druhý je vyšší, protože úmrtí budou spíše uzavřena rychleji než uzdravení.

Co se dá udělat, je podívat se na vývoj obojího v čase. Obě čísla budou směřovat ke stejnému výsledku, jakmile budou všechny případy uzavřeny, takže si můžete promítnout minulé případy do budoucnosti, můžete si tipnout, jaká bude výsledná smrtnost.

Toto je vidět v datech. Smrtnost v Číně je nyní mezi 3,6 % a 6,1 %. Pokud to promítnete do budoucnosti, zdá se, že se přibližuje k 3,8 % až 4 %. To je dvojnásobek současného odhadu a 30krát horší než chřipka.

Toto číslo je vytvořeno ze dvou naprosto odlišných skutečností: Chu-peje a zbytku Číny.

Úmrtnost v Chu-pej nakonec skončí někde u 4,8 %. Mezitím zbytek Číny nejspíš skončí někde kolem 0,9 %.

Zde jsou také čísla pro Írán, Itálii, Jižní Koreu, tedy státy s dostatečným počtem úmrtí k tomu, aby bylo možné získat relevantní výsledky.

Počet úmrtí / celkový počet případů v Íránu i v Itálii směřuje k rozpětí 3 až 4 %. Dá se odhadovat, že jejich čísla skončí nakonec na této úrovni.

Jižní Korea je nejzajímavější příklad, protože tato dvě čísla jsou naprosto oddělená: úmrtí / celkový počet případů je jen 0,6 %, ale poměr úmrtí / uzavřené případy vyskočil na 48 %. Země je možná mimořádně opatrná: testují každého (s tolika otevřenými případy se zdá být míra smrtnosti nízká) a ponechávají případy otevřené déle (takže rychle uzavřeou případy, když pacient zemře). Co je podstatné, že poměr úmrtí a případů se od začátku pohybuje na úrovni 0,5 % a vypadá to, že tam zůstane.

[quads id=2]

Poslední relevantní příklad je loď Diamond Princess: se 706 případy, 6 úmrtími a 100 uzdraveními je tu smrtnost mezi 1 % a 6,5 %.

Z toho vyplývá:

 • Země, které jsou připraveny, mohou očekávat smrtnost asi mezi 0,5 % (Jižní Korea) a 0,9 % (zbytek Číny).
 • Země, které situaci nezvládají, budou mít smrtnost mezi 3 % a 5 %.

Jinak řečeno, země, které jednají rychle, mohou redukovat počet úmrtí desetinásobně. A to jen počítáme smrtnost. Jednat rychle také drasticky redukuje případy, takže není nad čím uvažovat.

Země, které jednají rychle, mohou redukovat počet úmrtí nejméně desetinásobně.

Co tedy země potřebuje, aby byla připravena?

Jakému tlaku bude čelit systém?

Kolem 20 % případů vyžaduje hospitalizaci, 5 % případů vyžaduje intenzivní péči (JIP) a kolem 1 % vyžaduje velmi intenzivní pomoc, jako jsou plicní ventilátory nebo extrakorporální membránová oxygenace (ECMO).

Problém spočívá v tom, že plicní ventilace a ECMO nemohou být jednoduše vyrobeny nebo nakoupeny. Před několika lety bylo například ve Spojených státech 250 přístrojů ECMO.

Takže když máte najednou 100.000 infikovaných lidí, mnoho z nich budou chtít provést testy. Kolem 20.000 z nich bude vyžadovat hospitalizaci, 5.000 bude vyžadovat JIP a 1000 bude potřebovat přístroje, kterých dnes nemáme dostatek. A to je jen 100.000 případů.

Nebereme přitom v úvahu věci jako masky. Země jako Spojené státy má pouze 1 % masek, které potřebuje k pokrytí potřeby svých zdravotnických pracovníků. Pokud se najednou objeví mnoho případů, budou masky stačit pouze na dva týdny.

Země jako Japonsko, Jižní Korea, Hong Kong nebo Singapur, stejně jako čínské regiony mimo Chu-pej, byly připravené a dodaly pacientům péči, kterou potřebovali.

Jenže zbytek západních zemí se vydává spíše cestou Chu-peje a Itálie. Co se tam tedy děje?

Jak vypadá přetížený zdravotnický systém

Příběhy, které se odehrály v Chu-peji a v Itálii se začínají velice podobat. V Chu-peji postavili během 10 dní dvě nemocnice, ale i tak se nedokázali se zátěží vypořádat..

Obě oblasti si stěžovaly, že pacienti zaplavili nemocnice. Museli o ně pečovat všude: v chodbách, v čekárnách…

Zdravotničtí pracovníci strávili hodiny s jednom ochranném oblečení, protože jich pro ně nebyl dostatek. V důsledku toho nemohou hodiny opustit infikované oblasti. Když už mohou, dehydrovaní a vyčerpaní se zhroutí. Směny už neexistují. Jsou povolávání lidé v důchodu, aby pokryli potřeby péče. Lidé, kteří o péči nic netuší, jsou trénování přes noc k tomu, aby plnili krizové role. Každý je neustále v pohotovosti.

To se děje, dokud neonemocní. Což se stává velmi často, protože jsou neustále vystaveni viru bez dostatečného ochranného vybavení. Když se to stane, musí být 14 dní v karanténě a během této doby nemohou pomáhat. Nejlepším scénářem je, že jsou ztraceny dva týdny. V horším případě umírají.

Nejhorší je to na JIP, kde pacienti musí sdílet plicní ventilátory nebo ECMO. Ve skutečnosti je není možné sdílet, takže zdravotničtí pracovníci musí rozhodnout, který pacient je použije. To doopravdy znamená, kdo bude žít a kdo zemře.

„Po několika dnech si musíme vybrat. (…) Ne každý může být napojen na přístroje. Rozhodujeme podle věku a zdravotního stavu.“

Christian Salaroli, italský lékař

V důsledku toho všeho má systém míru smrtnosti asi 4 % namísto přibližně 0,5 %. Jestli chcete, aby se vaše město nebo země připojila k těmto 4 %, stačí dnes nic nedělat.

3. Co bychom měli dělat?

Máme co do činění s pandemií. Není možné ji eliminovat. Můžeme ale zmírnit její dopad.

Některé země v tomto postupovaly exemplárně. Nejlepším je Taiwan, který je extrémně propojen s Čínou a i dnes má méně než 50 případů. Tento článek vysvětluje všechna opatření, která byla zaměřena na zadržení nákazy.

Podařilo se jim ji omezit, většina zemí však tuto odbornost neměla a nepodařilo se jim to. Nyní hrají odlišnou hru: zmírnění. Musí se snažit o to, aby virus napáchal co nejmenší škody.

Když infekci redukujeme co nejvíce, náš zdravotnický systém bude schopen zvládat případy mnohem lépe a míra smrtnosti bude klesat. A když vše rozložíme v čase, dostaneme se do bodu, kdy dokážeme zbytek společnosti očkovat a riziko úplně potlačit. Takže naším cílem není eliminovat nákazu, ale její pozdržení.

Proč je tak důležité jednat včas?

Čím více pozdržíme případy, tím lépe může zdravotnický systém fungovat, tím nižší je míra smrtnosti a vyšší je podíl populace, který bude očkován, než se nakazí.

Jak zploštíme křivku?

Sociální odstup (zdrženlivost, distanc)

Existuje jednoduchá věc, kterou může udělat každý a která funguje: sociální odstup.

Když se vrátíte ke grafu z Wu-chanu, vzpomenete si, že jakmile došlo k jeho uzavření, případy začaly klesat. Lidé se spolu totiž přestali setkávat a virus se nemohl šířit.

Současný věděcký konsenzus tvrdí, že se virus dokáže šířit na dva metry, když někdo kašle. Jinak kapénky dopadnou na zem a nenakazí vás.

Nejhorší nákazy se pak šíří prostřednictvím povrchů: Virus přežívá hodiny nebo dny na různých površích. Pokud se chová jako chřipka, může přežít týdny na kovu, keramice a plastu. To znamená, že věci jako kliky od dveří, stoly nebo tlačítka výtahů mohou být příšernými bacilonosiči.

Jediným způsobem, jak skutečně snížit riziko, je sociální odstup. Udržet co nejvíce lidí doma po co nejdelší dobu, dokud nákaza neustoupí.

Účinnost tohoto opatření byla prokázána už v minulosti. Konkrétně při pandemii chřipky v roce 1918.

Poučení z chřipkové pandemie v roce 1918

Filadelfie nereagovala rychle a měla masivní vrchol v míře smrtnosti. Porovnejte to se St. Louis.

Potom se podívejte na Denver, který opatření nejprve přijal a po té je uvolnil. Měli dvojitý vrchol, přičemž druhý byl vyšší než první.

Když to zobecníme, dostaneme následující graf:

Tento graf ukazuje, o kolik úmrtí bylo více ve městech podle toho, jaká byla zavedena opatření. Například město jako St. Louis zavedlo opatření o 6 dní dříve než Pittsburgh a mělo méně než polovinu úmrtí svých občanů. V průměru platilo, že přijetí opatření o 20 dní dřív znamenalo poloviční míru úmrtnosti.

Itálie na to konečně přišla. Nejdřív v neděli uzavřeli Lombardii a o den později si uvědomili svoji chybu a rozhodli se uzavřít celou zemi.

Doufejme, že to v příštích dnech přinese výsledky. Nicméně to bude trvat až dva týdny. Pamatujte si na graf Wu-chanu: existovala tu 12denní prodleva mezi tím, než došlo k uzavření, a momentem, kdy oficiální případy (oranžové) začaly klesat.

Jak mohou politici přispět k sociální zdrženlivosti?

Pokud jste politik v regionu postiženém koronavirem, měli byste okamžitě následovat příklad Itálie a nařídit uzavření.

Oni udělali následujcí:

 • Nikdo nesmí do uzavřených oblastí, pokud se neprokáže jako rodinný příslušník nebo nemá pracovní důvody.
 • Je třeba se vyhýbat pohybu v oblastech, pokud nejde o naléhavé osobní nebo pracovní důvody, které nemohou být odloženy.
 • Lidem s příznaky (respiračními infekcemi a horečkou) je „vysoce doporučeno“ zůstat doma.
 • Standardní pauzy mezi směnami ve zdravotnictví jsou zrušeny.
 • Uzavření všech vzdělávacích zařízení (školy, univerzity…), gymnázií, muzeí, lyžařských středisek, kulturních a sociálních center, bazénů a divadel.
 • Bary a restaurace mají omezenou otevírací dobu od 6 ráno do 6 večer a je nařízen odstup nejméně metr mezi lidmi.
 • Všechny hospody a kluby musí zavřít.
 • Veškerá obchodní činnost musí dodržovat odstup jednoho metru mezi zákazníky. Ty, které to nemohou splnit, musí zavřít. Kostely zůstanou otevřeny, dokud dokáží garantovat tuto vzdálenost.
 • Návštěvy mezi rodinami a přáteli v nemocnicích jsou omezeny.
 • Pracovní setkání se musí odložit. Musí být podporována práce z domova.
 • Všechny sportovní události a soutěže, veřejné nebo soukromé, jsou zrušeny. Důležité události se mohou odehrávat za zavřenými dveřmi.

Toto je minimum. Pokud chcete zůstat v bezpečí, udělejte to wu-chanským stylem. Lidé si mohou stěžovat, ale později vám poděkují.

Jak mohou zaměstnavatelé přispět sociální zdrženlivosti?

Pokud vedete společnost a chcete vědět, co byste měli dělat, nejlepším zdrojem je pro vás Staying Home Club.

Jde o seznam sociálních politik, ke kterým se připojily technologické společnosti ze Spojených států. Zatím jich je 138. Jedná se o umožnění práce z domova, omezení návštěv, cestování, událostí.

Je více věcí, které musí rozhodnout každá společnost – co dělat s hodinovými pracovníky, zda ponechat kancelář otevřenou, nebo ne, jak provádět rozhovory, co dělat s kantýnami… (příklad oznámení pracovníkům např. zde)

4. Kdy?

Je dost možné, že jste zatím se vším v tomto textu souhlasili a od začátku jste nevěděli, kdy učinit které rozhodnutí. Podívejme se na to jinak – jaké spouštěče bychom měli mít pro každé z opatření?

Rizikový model pro spouštěče

Abychom to vyřešili, použijeme model.

Umožňuje posoudit pravděpodobný počet případů ve vaší oblasti, pravděpodobnost, že jsou vaši zaměstnanci již infikováni, jak se vyvíjí v průběhu času a jestli nechat otevřeno.

Říká nám věci jako:

 • Pokud má vaše společnost přes 100 zaměstnanců ve státě Washington, který má 11 úmrtí v důsledku koronaviru, je 25% šance, že alespoň jeden z vašich zaměstnanců je infikován a měli byste okamžitě zavřít.
 • Pokud má vaše společnost 250 zaměstnanců, převážně v South Bay (oblast, která má 22 oficiálních případů a skutečný počet je pravděpodobně nejméně 54), 9. března budete mít asi 2% šanci, že budete mít jednoho nakaženého zaměstnance.
 • Pokud je vaše společnost v Paříži a má 250 zaměstnanců, je dnes šance 0,85 %, že je jeden z vašich zaměstnanců nakažen koronavirem. Zítra to bude 1,2 %, takže pokud je pro vás v pořádku 1% pravděpodobnost, měli byste zavřít zítra.

Model používá označení jako „společnost“ a „zaměstnanec“, ale stejný model se dá použít kdekoliv jinde: ve školách, v hromadné dopravě… takže pokud máte jen 50 zaměstnanců v Paříži, ale všichni cestují spolu s tisíci dalšími lidmi, pravděpodobnost, že se najednou objeví nakažený, je mnohem vyšší a měli byste okamžitě zavřít kancelář.

Pokud stále váháte, protože nikdo nevykazuje symptomy, jen si uvědomte, že 26 % nakažení se odehrává před tím, než se projeví příznaky.

Jste součástí skupiny lídrů?

Tahle matematika je sobecká. Zaměřuje se na riziko každé společnosti individuálně, přičemž podstupuje tolik rizika, kolik chceme, dokud nevyhnutelné kladivo koronaviru neuzavře naše kanceláře.

Pokud jste ale součástí vedoucích podniků nebo politiků, vaše kalkulace nejsou jen pro jednu společnost, ale pro celek. Z matematiky se stává: Jaká je pravděpodobnost, že je některá z vašich společností nakažená? Pokud jste součástí 50 společností s průměrně 250 zaměstnanci, je až 97% šance, že se objeví nakažený příští týden. V tomto modelu si můžete hrát s čísly.

Závěr: Cena za čekání

Může to být strašidelné, učinit dnes rozhodnutí, ale neměli byste nad tím přemýšlet tímto způsobem.

Tento teoretický model ukazuje odlišné komunity: Někdo nezavádí opatření sociální zdrženlivosti, někdo je zavádí v den N, kdy nákaza propuká, někdo v den N+1. Všechna čísla jsou fiktivní (byla vybrána na základě toho, co se stalo v Chu-peji s – při nejhorším – přibližně 6 tisíci denními novými případy), jsou tu jen aby ilustrovala, jak důležitý může být jediný den při něčem, co roste exponenciálně. Můžete vidět, že jednodenní zdržení vrcholí později a výše, ale potom denní případy konvergují k nule.

A co kumulativní případy?

V tomto teoretickém modelu, který trochu připomíná Chu-pej, čekat den navíc vytváří o 40 % více případů! Takže pokud by chu-pejské úřady nařídili uzavření 22. ledna namísto 23. ledna, možná tím mohli snížit počet případů o 20 tisíc.

A pamatujte si, jsou to jen případy. Úmrtnost by byla mnohem vyšší, protože nejen, že by nedošlo přímo množství úmrtí o 40 % vyššímu, byl by také mnohem větší kolaps zdravotnického systému, který by vedl k úmrtnosti 10krát vyšší, než jsme viděli předtím. Takže jednodenní rozdíl v zavedení opatření sociální zdrženlivosti může ukončit strmý nárůst počtu úmrtí ve vaší komunitě násobením více případů a vyšší mírou smrtnosti.

Koronavirus je exponenciální hrozba. Každý den se počítá. Když zdržujete rozhodnutí jeden jediný den, nepřispíváte k pár možným případům – pravděpodobně jsou už ve vaší komunitě stovky a tisíce případů. Každý den, kdy nejsou zavedena opatření sociální zdrženlivosti, rostou tyto případy exponenciálně.

Sdílejte!

Tohle je pravděpodobně jediná možnost za poslední dekádu, kdy může sdílení zachránit životy. Lidé tohle potřebují pochopit, aby odvrátili katastrofu. Je čas jednat. Teď!

Článek Tomase Pueya ze serveru Medium.com byl přeložen narychlo a neodborně. K dispozici je však stále jeho původní znění, při případných nesrovnalostech je také možné porovnat tento text se slovenským překladem.

Print Friendly, PDF & Email